Analyse van analisten
Ergert u zich ook zoveel aan het voetbal commentaar op Talpa en de analyses na de wedstrijd? Eerst zit ik me volkomen op te vreten door het veel te enthousiaste toontje van de nieuwe voetbalverslaggevers die een 0-0 wedstrijd tussen RKC en Excelsior weergeven alsof je naar een actiefilm van Quantin Tarantino zit te kijken. Vervolgens komen dan ook de analyses van Jan Mulder en Ruud Gullit. Van ergernis zap ik menig zondagavond tijdens deze analyses naar de reclameblokken op de andere zenders. Nog liever dat dan het volkomen inhoudloze geneuzel van die twee zogenaamde analisten. De overdrevenheid van Jan Mulder, die met sportschoenen aan, hangend aan de tafel zijn toneelstukje opvoert. De wrok die Ruud Gullit nog steeds voelt na zijn ontslag bij Feijenoord en in de bres springt voor iedere trainer. Zijn analyses draaien erop uit dat het altijd ligt aan het spelerspotentieel.
Moet zeggen dat het bij Studio Sport momenteel niet veel beter gesteld is met de analisten. In zijn poging tot het zijn van onnavolgbaar is Johan Cruijff zichzelf voorbij geschoten. Het is niet onnavolgbaar meer, het begint op dronkeman praat te lijken. Ook zijn onvoorwaardelijk steun voor Van Basten getuigt niet echt van een gedegen en neutrale kijk op hetgeen er werkelijk speelt. Ik las ergens dat Youri Mulder was uitgeroepen tot de beste voetbal analist die we in Nederland hebben. Met alle respect voor Youri, maar wat hij vertelt en analyseert kan de lezer van deze column ook. Hij voegt echt helemaal niets toe aan hetgeen we al wisten. Hij analyseert niet, hij beschrijft een wedstrijd.
Mijn nekharen gaan overigens helemaal recht overeind staan bij het horen van de stem van Evert ten Napel. Verschrikkelijk vind ik zijn veel te uitgebreide, partijdige commentaar bij de wedstrijden om nog maar niet te spreken van zijn clichés. Ik herinner me een champions league wedstrijd tussen Bayern München en Real Madrid waarbij uitspraken als "welkom in het stadion van Bayern München waar de geur van Bratwursten nog boven het stadion hangt" en "nou dat vinden de heertjes van Madrid niet leuk hoor, neemt u dat maar van mij aan" mij deed zappen naar een ander kanaal. Ik neem helemaal niets van je aan Evert en al helemaal niet als je vanaf de 80e minuut je conclusies al trekt over de einduitslag, alsof je de wedstrijd al hebt gezien.
Zijn er dan helemaal geen goede analisten vraagt u zich misschien af. Jawel, bij mij staan Danny Blind en Wim Kieft hoog in aanzien. Waarom? Zij zijn in staat iets te vertellen wat de gemiddelde voetballer nog niet weet. Zij hebben een helikopter view en komen met voorbeelden uit de kleedkamer. Ook luister ik graag naar Willem van Hanegem, maar dat heeft een andere reden. Hij neemt het voetbal en het analyseren niet zo serieus, kent vedettes soms niet eens bij naam wat hilarische momenten oplevert. Heerlijk waren de zondagenavonden op Canal plus waarbij Kieft en Van Hanegem samen een live wedstrijd uit Italië analyseerden. In de rust bij een typische Italiaanse 0-0 en dezelfde score met betrekking tot het aantal doelkansen riep Van Hanegem in de rust of er geen andere wedstrijd kon worden uitgezonden, terwijl Kieft, liefhebber van het Italiaanse voetbal, helemaal in zijn element was.
Maar ook Blind, Kieft en Van Hanegem halen het bij lange na niet bij de Engelse collega's van BBC. Eén avondje met Gary Lineker, Ian Wright en Alan Shearer en je wilt niet meer anders. Heerlijke interessante analyses met een vleugje Engelse humor. Na de fantastische goal van Van Persie tegen Charlton riep Gary Lineker, presentator van BBC, "Zo'n goal als die van Van Persie heeft iedereen wel eens gemaakt... in zijn dromen". Ruud Gullit zou de goal geweten hebben aan de slechte verdediging...kwestie van spelerspotentieel he..
Frank Elsweier
Oktober 2006
» Terug